Mire elég 21 nap?
- egeszegyszeru
- Oct 4, 2020
- 2 min read
„Majd holnap.” Bizonyára te is sokszor mondtad már ezt magadban, legyen szó egészséges(ebb) étkezésről, sportolásról vagy akár egy egyetemi beadandóról, esetleg a szakdolgozatról. Azonban, jobban végig gondolva ezekből a tervekből sokszor nem minden valósult meg vagy nem éppen úgy, ahogy azt eltervezted. Ez a probléma valóban rengeteg embert érint. Még Leonardo da Vinci munkáit is nagyban befolyásolta, hiszen például kisebb-nagyobb megszakításokkal, de 16 (!) évig dolgozott a Mona Lisán – és teljesen soha nem is fejezte azt be. Egy korábbi kutatás alapján elmondható, hogy az egyetemisták 80-95 % százaléka halogat.

Egyetemistaként egy nagyon különleges élethelyzetben találjuk magunkat. A korábbiakhoz képest hirtelen rengeteg szabadság jelenik meg az életünkben, amit először nehéznek tűnhet hatékonyan kihasználni és kontrollálni. Ezen kívül pedig minden nap más és más időbeosztáshoz kell alkalmazkodnunk, amely során a káoszban is szükség van az állandóság megteremtésére. Úgy gondoljuk, hogy a legfontosabb ebben a szituációban a megfelelő szokások kialakítása, hiszen egy nap során az elvégzett tevékenységeink 40%-át ezek teszik ki. A szokások olyan cselekvések, amiket a kontextuális jelek automatikusan váltanak ki, például miután beszálltunk az autóba (kontextuális jel) becsatoljuk az övet (cselekvés). Az agyunk számára a szokások leegyszerűsítik a folyamatokat, azzal hogy a gyakori cselekvéseket automatizálják. Ezáltal mentális erőforrások szabadulnak fel és más, komplexebb feladatokra tudunk koncentrálni.
Dr. Maxwell Maltz Pszichokibernetika című bestseller könyvében rámutatott, hogy legalább 21 nap kell egy új szokás kialakításához. Az alábbiakban néhány hasznos tippet olvashattok arról, hogy hogyan tudtok eredményesen kialakítani új szokásokat, legyen az az étkezésben, sportban vagy az időbeosztásban.
Döntsd el, hogy mi a fontos és miért!
Észszerű és fenntartható szokásokat célozz meg!
Kezd kis lépésekben! Például csökkentsd a napi kávé adagodat, ne pedig egyik napról a másikra hagyd abba a fogyasztását.
Egyszerre egy szokásod megváltoztatásán dolgozz!
Légy türelmes magadhoz és adj időt magadnak a változásra!
Ne várj el tökéletességet! Az új szokás felvevésébe becsúszhat egy-egy hiba, azonban ne feledj el mindig visszatérni a célodhoz vezető útra.
Jutalmazd meg magad, de arra figyelj, hogy nem a korábbi rossz szokás legyen a jutalom!
A jó szokások követése segít a megfelelő napi rutin kialakításában, ami által a halogatást és az általa kiváltott stresszt és szorongást is csökkenti tudod.
Comments