top of page

Növényi alapú táplálkozás: tudnivalók & Egész Egyszerű tippek

  • egeszegyszeru
  • Oct 16, 2020
  • 3 min read

Mai témánk a növényi alapú táplálkozás, amelyről manapság egyre többet hallhatunk. Bejegyzésünkben röviden bemutatjuk, hogy mit is jelent a növényi alapú étrend, milyen előnyökkel jár, illetve néhány tippet is hoztunk, hogy hogyan lehet egyszerűen, minél több növényi alapú étkezést beiktatni az életünkbe.


Mit jelent a növényi alapú táplálkozás?


A növényi alapú táplálkozásnak nincs pontos definíciója vagy szabályrendszere, gyakran említik együtt a vegán és a teljes értékű növényi étrenddel.

A napjainkban egyre népszerűbbnek nevezhető vegán étrend nem tartalmaz semmilyen állati eredetű alapanyagot (ide értve például a tejtermékeket és a mézt is), azonban sokan fenntartással kezelik, csak egy trendnek vagy divatdiétának gondolják azt.



Számunkra sokkal szimpatikusabb megközelítés a teljes értékű növényi táplálkozási törekvés, melynek lényege, hogy minél természetesebb és minél kevésbé feldolgozott növényi alapú ételt fogyasszunk. A hangsúly tehát nem a megvonáson, hanem a minél változatosabb táplálkozáson van - a legfőbb cél az egészséges életmód és a betegségek elkerülése.





Miből áll a növényi alapú étrend?


Növényi alapokon étkezni nem egyenlő a nyers saláták fogyasztásával, sokkal színesebb és izgalmasabb annál. A következő főbb élelmiszercsoportok sorolhatók ide:

  • Zöldségek (ide számítva a keményítőtartalmú és leveles zöldségeket is)

  • Gyümölcsök

  • Teljes kiőrlésű gabonafélék (például: barna rizs, zab, hajdina és quinoa)

  • Hüvelyesek (például: bab, borsó és lencse)

  • Olajos magvak (például: dió, mandula és pisztácia)

  • Magvak (például: chia és kendermag)

  • Növényi “tejek” és “tejtermékek” (például mandulatej és kókuszjoghurt)

  • Friss fűszernövények



Milyen előnyökkel jár a növényi alapú táplálkozás?


Kevesebb méreganyag.

A teljes értékű növényi étrend egyik legfőbb előnye, hogy a feldolgozott ételek fogyasztásának csökkentésével kevesebb mesterséges adalékanyagot és tartósítószert juttatunk a szervezetünkbe.


Magas rost- és vitamintartalom.

A növényi alapanyagok tele vannak vitaminokkal és rosttal, amely elengedhetetlen az egészséges bélműködéshez.


Betegségek megelőzése.

Tudományos kutatások is bizonyítják, hogy az állati eredetű és feldolgozott élelmiszerek kerülésével csökkenthető számos betegség - mint például a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a cukorbetegség - kialakulásának valószínűsége.


Energikusság. A már említett előnyökkel jár, hogy a teljes értékű növényi alapú étrendnek köszönhetően sokkal energikusabbnak érezhetjük magunkat a mindennapok folyamán.

Fenntarthatóság és környezettudatosság.

Szintén fontos megemlíteni, hogy a növényi alapú étkezések beiktatása egy jelentős lépésnek tekinthető a fenntarthatóság felé, hiszen a növénytermesztés sokkal kevesebb energiát és vizet igényel, mint az állattenyésztés.


Élvezhetőség.

A megfelelő trükkökkel és egy kis kísérletezéssel a növényi alapú táplálkozás is lehet élvezetes. Ennek az étrendnek pont az a lényege, hogy mindenkinek lehetősége van otthon is egyszerű és olcsó receptek alapján ízletes fogásokat készíteni.



Tippek a teljes értékű növényi étrendhez


Amennyiben kedvet kaptál kipróbálni a növényi alapú táplálkozást, és szeretnéd magadon is megtapasztalni az ezzel járó előnyöket, íme néhány egyszerű tipp:

  1. Kis lépésekben kezdd. Nem muszáj, hogy minden étkezésed növényi alapú legyen, elég ha heti egy napot, vagy akár csak egy-két étkezést a fent említett élelmiszercsoportokból biztosítod.

  2. Tájékozódj és tervezz előre. Tájékozódj arról, milyen tápanyagokat viszel be a szervezetedbe, és tervezd meg előre a bevásárlást, ezzel nem csupán pénzt és időt spórolsz, hanem egyszerűbben el tudod kerülni az egészségtelen ételeket.

  3. Inspirálódj másoktól és kísérletezz a konyhában. Próbálj ki gyors és egyszerű recepteket, és étkezz minél változatosabban. Találd meg a számodra legideálisabb alapanyagokat és fogásokat.

  4. Csempéssz valamilyen friss zöldséget vagy gyümölcsöt minden étkezésbe. Lehetőleg fogyassz valamilyen friss idényzöldséget és/vagy idénygyümölcsöt minden étkezéshez, hiszen ezek elengedhetetlenek magas vitamin- és rosttartalmuk miatt. Ez egy olyan egyszerű lépés, amit bárki megtehet, még akkor is, ha nem szeretne lemondani az állati eredetű ételekről.

  5. Kerüld a feldolgozott, előre elkészített ételeket és a mesterséges hozzávalókat. Mindig figyelj arra, hogy milyen alapanyagokat teszel a kosaradba vagy hogy hol étkezel, és törekedj arra, hogy minél kevesebb adalékanyagot, tartósítószert juttass a szervezetedbe - hosszútávon meg fogod magadnak köszönni.

A mai bejegyzésben igyekeztünk a növényi alapú étrend leglényegesebb elemeit bemutatni.


Amennyiben érdekelne Titeket több ezzel kapcsolatos tipp, trükk vagy recept, jelezzétek felénk közösségi média felületeink valamelyikén.


Gyakorlati példákért kövessétek az Instagram és Facebook oldalainkat!







Források:

Szabó et al. (2016): A növényi alapú étrendről. Pécsi Tudományegyetem, Egészségtudományi Kar, Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet.

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.

Iratkozz fel, ha nem akarsz lemaradni!

Köszönjük!

©2020 by egészEgyszerű

bottom of page