Növényi alapú táplálkozás: tudnivalók & Egész Egyszerű tippek
- egeszegyszeru
- Oct 16, 2020
- 3 min read
Mai témánk a növényi alapú táplálkozás, amelyről manapság egyre többet hallhatunk. Bejegyzésünkben röviden bemutatjuk, hogy mit is jelent a növényi alapú étrend, milyen előnyökkel jár, illetve néhány tippet is hoztunk, hogy hogyan lehet egyszerűen, minél több növényi alapú étkezést beiktatni az életünkbe.
Mit jelent a növényi alapú táplálkozás?
A növényi alapú táplálkozásnak nincs pontos definíciója vagy szabályrendszere, gyakran említik együtt a vegán és a teljes értékű növényi étrenddel.
A napjainkban egyre népszerűbbnek nevezhető vegán étrend nem tartalmaz semmilyen állati eredetű alapanyagot (ide értve például a tejtermékeket és a mézt is), azonban sokan fenntartással kezelik, csak egy trendnek vagy divatdiétának gondolják azt.

Számunkra sokkal szimpatikusabb megközelítés a teljes értékű növényi táplálkozási törekvés, melynek lényege, hogy minél természetesebb és minél kevésbé feldolgozott növényi alapú ételt fogyasszunk. A hangsúly tehát nem a megvonáson, hanem a minél változatosabb táplálkozáson van - a legfőbb cél az egészséges életmód és a betegségek elkerülése.
Miből áll a növényi alapú étrend?
Növényi alapokon étkezni nem egyenlő a nyers saláták fogyasztásával, sokkal színesebb és izgalmasabb annál. A következő főbb élelmiszercsoportok sorolhatók ide:
Zöldségek (ide számítva a keményítőtartalmú és leveles zöldségeket is)
Gyümölcsök
Teljes kiőrlésű gabonafélék (például: barna rizs, zab, hajdina és quinoa)
Hüvelyesek (például: bab, borsó és lencse)
Olajos magvak (például: dió, mandula és pisztácia)
Magvak (például: chia és kendermag)
Növényi “tejek” és “tejtermékek” (például mandulatej és kókuszjoghurt)
Friss fűszernövények
Milyen előnyökkel jár a növényi alapú táplálkozás?
Kevesebb méreganyag.
A teljes értékű növényi étrend egyik legfőbb előnye, hogy a feldolgozott ételek fogyasztásának csökkentésével kevesebb mesterséges adalékanyagot és tartósítószert juttatunk a szervezetünkbe.
Magas rost- és vitamintartalom.
A növényi alapanyagok tele vannak vitaminokkal és rosttal, amely elengedhetetlen az egészséges bélműködéshez.
Betegségek megelőzése.
Tudományos kutatások is bizonyítják, hogy az állati eredetű és feldolgozott élelmiszerek kerülésével csökkenthető számos betegség - mint például a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a cukorbetegség - kialakulásának valószínűsége.
Energikusság. A már említett előnyökkel jár, hogy a teljes értékű növényi alapú étrendnek köszönhetően sokkal energikusabbnak érezhetjük magunkat a mindennapok folyamán.

Fenntarthatóság és környezettudatosság.
Szintén fontos megemlíteni, hogy a növényi alapú étkezések beiktatása egy jelentős lépésnek tekinthető a fenntarthatóság felé, hiszen a növénytermesztés sokkal kevesebb energiát és vizet igényel, mint az állattenyésztés.
Élvezhetőség.
A megfelelő trükkökkel és egy kis kísérletezéssel a növényi alapú táplálkozás is lehet élvezetes. Ennek az étrendnek pont az a lényege, hogy mindenkinek lehetősége van otthon is egyszerű és olcsó receptek alapján ízletes fogásokat készíteni.
Tippek a teljes értékű növényi étrendhez
Amennyiben kedvet kaptál kipróbálni a növényi alapú táplálkozást, és szeretnéd magadon is megtapasztalni az ezzel járó előnyöket, íme néhány egyszerű tipp:
Kis lépésekben kezdd. Nem muszáj, hogy minden étkezésed növényi alapú legyen, elég ha heti egy napot, vagy akár csak egy-két étkezést a fent említett élelmiszercsoportokból biztosítod.
Tájékozódj és tervezz előre. Tájékozódj arról, milyen tápanyagokat viszel be a szervezetedbe, és tervezd meg előre a bevásárlást, ezzel nem csupán pénzt és időt spórolsz, hanem egyszerűbben el tudod kerülni az egészségtelen ételeket.
Inspirálódj másoktól és kísérletezz a konyhában. Próbálj ki gyors és egyszerű recepteket, és étkezz minél változatosabban. Találd meg a számodra legideálisabb alapanyagokat és fogásokat.
Csempéssz valamilyen friss zöldséget vagy gyümölcsöt minden étkezésbe. Lehetőleg fogyassz valamilyen friss idényzöldséget és/vagy idénygyümölcsöt minden étkezéshez, hiszen ezek elengedhetetlenek magas vitamin- és rosttartalmuk miatt. Ez egy olyan egyszerű lépés, amit bárki megtehet, még akkor is, ha nem szeretne lemondani az állati eredetű ételekről.
Kerüld a feldolgozott, előre elkészített ételeket és a mesterséges hozzávalókat. Mindig figyelj arra, hogy milyen alapanyagokat teszel a kosaradba vagy hogy hol étkezel, és törekedj arra, hogy minél kevesebb adalékanyagot, tartósítószert juttass a szervezetedbe - hosszútávon meg fogod magadnak köszönni.

A mai bejegyzésben igyekeztünk a növényi alapú étrend leglényegesebb elemeit bemutatni.
Amennyiben érdekelne Titeket több ezzel kapcsolatos tipp, trükk vagy recept, jelezzétek felénk közösségi média felületeink valamelyikén.
Források:
Szabó et al. (2016): A növényi alapú étrendről. Pécsi Tudományegyetem, Egészségtudományi Kar, Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet.
Prove.hu (2020): Teljes értékű növényi étrend - komplett útmutató.
Comments